اعتراض تابناک به اهانت سریال "سرزمین کهن" به قومیت ها / مسئولان سیما باید از مردم عذرخواهی کنند!

کد خبر: 35254 | تاریخ خبر: 20/11/1392
نسخه چاپی | ارسال به دوستان
پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران - تهران
صدا و سیما و آقای ضرغامی می باید که دقت بیشتری داشته باشد و موضوع را پیگیری کند و در ضمن عوامل این اهانت از ملت ایران عذرخواهی کنند. من در صحن مجلس نسبت به این موضوع تذکر دادم و برای نیز اعتراض نامه با بیش از 50 امضا به صدا و سیما فرستاده ایم و خواستار رسیدگی به این موضوع شده ایم.
 

سریال تلویزیونی "سرزمین کهن"، هنوز نیامده با خود دنیایی از جنجال و حاشیه را به ارمغان آورده است. این سریال که قرار است مقطع زمانی سال های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی را به تصویر بکشد، با آنکه دارای ماهیتی تاریخی است اما ظاهرا به جهت برخی مشکلات چندین بار دچار تعویق در زمان پخش شد.

به گزارش جماران به نقل از تابناک، براساس این گزارش، حداقل 3 تاریخ برای پخش تازه ترین فیلم کمال تبریزی اعلام شده بود که هربار، بنابر علل اعلام نشده ی رسمی، این اقدام صورت نگرفت اما بالاخره عزم تلویزیونی ها برای پخش آن از ، پنجشنبه 3 بهمن، جزم شد.

عدم پخش "سرزمین کهن" با خود حاشیه هایی پررنگ تر از متن داشت که در نوع خود کم سابقه بود. یکی از آن حاشیه ها حجاب بازیگران زن این سریال بود که در ابتدای امر باعث توقف پخش آن شد و ظاهرا وضعیت حجاب آنان به حدی بوده که سیمایی ها، با همه ی تساهل هایی که در این زمینه طی سال های اخیر از خود نشان داده اند، چاره را در وقفه ی موقت و توسل به جلوه های ویژه دیدند.

به هر حال این سریال بعد از مدها وقفه بالاخره به روی آنتن قرار گرفت ولی در همین ابتدای کار به دلیل برخی دیالوگهای که در این برنامه توسط بازیگران استفاده می شود باعث ناراحتی برخی قومیت ها در کشور شده است. به گونه ای که هموطنان بختیاری مان برخی از دیالوگ های این فیلم را توهین به قوم بختیاری تلقی کردند. دیالوگ ها و جریان هایی که ظاهرا در ادامه با توهین های بیشتر به قوم بختیاری در این سریال ادامه پیدا خواهد کرد.

در داستان این سریال، نقش یک خانواده ی کاملاً منفی، نوکیسه، سلطنت طلب و فاسد به خانواده ای به نام "بختیاری" داده شده است که به آزار و اذیت یک خانواده روشنفکر، وطن پرست و مظلوم به نام "اردکانی" می پردازند. 
در قسمتهای مختلف این سریال، علاوه بر خانواده بختیاری، از عنوان "بختیاری ها" در یکسری دیالوگهای تند و زننده و تحریک آمیز استفاده می شود و بدین ترتیب آن خانواده نماینده فرهنگ و هویت قوم بختیاری معرفی می شود که در واقع یک "تعمیم قومیتی" است و برخلاف زندگی مسالمت آمیز اقوام و روح تساهل قومی و موازین حقوق بشری موردنظر سازمان ملل و یونسکو و نقض تعهدات بین المللی صداوسیمای دولتی ایران می باشد. همچنین برخی نخبگان بختیاری معتقدند این سریال به تمثال حاج علیقلی خان سردار اسعد بختیاری، از رهبران مشروطه خواه ایرانی که از جایگاه خاصی بین مردم بختیاری برخوردار است، اهانت کرده است.
امروز اسماعیل جلیلی نماینده مردم مسجد سلیمان گفت  از سازمان صدا و سیما تعجب می‌کنم که دعوای 2 خانواده در قالب سریالی به عنوان دغدغه مردم با استفاده از پول بیت‌المال علیه قومیت‌ها به تصویر کشیده می‌شود، آنهم در شرایطی که اتحاد اقوام ایران اسلامی ضربه مهلکی را به توطئه‌گران و فتنه‌گران که قصد ایجاد اختلاف در بین اقوام را دنبال می‌کنند وارد کرده است.

مسئولان سیما باید از مردم عذرخواهی کند!


همچنین   مجید منصوری در گفت و گو با تابناک ضمن ابراز تاسف اظهار داشت: در اصل سوم و اصل 19 قانون اساسی اذعان می کند که تمام اقوام مساوی هستند و هیچ قومی بر قوم دیگر برتری ندارد و همه قومیت ها و نژادها حق زندگی در کشور را دارند. متاسفانه مشاهده می شود هر از چند گاهی در سریال ها و فیلم های صدا و سیما به قومیت های مختلف اعم از لر، کرد، ترک، بلوچ و .. خواسته یا ناخواسته توهین می شود. متاسفانه این توهین ها روز به روز اضافه شده و باعث خدشه دار شدن چهره سیما و باعث کدورت در قومیت های کشور شده است.

مسئولان سیما باید از مردم عذرخواهی کند!

وی گفت: این موضوع می تواند موجب ایجاد تفرقه در بین ملت می شود. ما به دنبال وحدت هستیم و این موضوع با ایجاد تفرقه وحدت را به خطر بیاندازد . در سریال سرزمین کهن به کارگردانی آقای تبریزی اهانت هایی به قوم بختیاری شده است. اهانت ها و جملات ناشایستی که در این سریال به کار رفته باعث ناراحتی این قوم شده است. ما بختیاری ها از پیش از دوران انقلاب چه در دوران مشروطه و چه در دوران نادرشاه  و .. و چه در انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی با اهداء شهدای فراوان، دین خود را به انقلاب و اسلام و ایران ادا کرده ایم و شایسته نیست با این پیشینه شاهد توهین به قومیتها در صدا و سیما باشیم.

ملت ما نیاز به وحدت و همدلی دارد. صدا و سیما و آقای ضرغامی می باید که دقت بیشتری داشته باشد و موضوع را پیگیری کند و در ضمن عوامل این اهانت از ملت ایران عذرخواهی کنند. من در صحن مجلس نسبت به این موضوع تذکر دادم و برای نیز اعتراض نامه با بیش از 50 امضا به صدا و سیما فرستاده ایم و خواستار رسیدگی به این موضوع شده ایم.

انتهای پیام /*
  • به کانال تلگرام جماران بپیوندید
  • اینستاگرام جماران

دیدگاه ها و نظرات

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
مسئولیت نوشته‌ها بر عهده نویسندگان آنهاست و گذاشتن آنها به معنی تائید نظرات آنها نیست.
م.ف:  اینهمه فیلمسازان خوب داریم چرا تلویزیون نباید ازآنها استفاده کند. آقای بهروز افخمی یا مهران مدیری یا همین آقای حاتمی کیا وامثال این هنرمندان بزرگ هستند چرا تلویزیون به یک عده آدمهای خاص باید بها بدهد و دیگران را نادیده بگیرد؟!
تاریخ: 04/12/1392
هادی ازبندرعباس:  درودبرهمه اقوام ایرانی خصوصابختیاریهای عزیزودلاور
تاریخ: 27/11/1392
شهرام اهوازی:  زنده باد ایرانی جاودان باد بختیاری . به نظر من همه باید به هر قوم و هر دینی احترام بگذارنند .
تاریخ: 26/11/1392
مهران غریبوند:  این بنده ی حقیر از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران درخواست دارم که دقت بیشتری در پخش فیلم ها داشته باشند و از بعضی از هنرمندان میخواهم که برای خنداندن و جذب تماشاچی سراغ کاری خلاف دستورات قرآن عزیز نروند و مو به مو به دستورات قرآن مجید عمل کنند.با هم بخندیم . به هم نخندیم.
تاریخ: 26/11/1392
rajabi:  بختیاری قومی سرفراز اصیل وهمیشه ماندگار
تاریخ: 25/11/1392
محمد کریمی بختیاری:  درورد بر تو درود بر هرچی بختیاریه
تاریخ: 22/11/1392
مسلم مدنی:  اما ما بختیاری ها باز هم دین خود را به این مرز بوم به خاطر غیرتمان در 22بهمن نشان خواهیم داد.
تاریخ: 21/11/1392
فرستنده:  
پست الکترونیک:
نظر:
کد امنیتی