سایت جماران - شماره هفتاد و هفت فصلنامه حضور منتشر شد

شماره هفتاد و هفت فصلنامه حضور منتشر شد

کد خبر: 18725 | تاریخ خبر: 30/07/1390
نسخه چاپی | ارسال به دوستان
پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران - تهران

شماره هفتاد و هفت فصلنامه فرهنگی، هنری، سیاسی و اجتماعی "حضور" ویژه تابستان 90 در چهار بخش مقالات، گفتگوها، ادب و هنر، اخبار و گزارش ها منتشر شد.

 

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، مشروعیت احکام حکومتی ولایت فقیه از نگاه امام خمینی(س)، بررسی حقوق زنان در ابعاد مختلف از دیدگاه اسلام و امام خمینی، انقلاب های فطری و هایکوهای جبهه  از جمله مطالب شماره 77 مجله حضور است.

 

"پایان استعمارطلبی" به قلم یورگن گراسمان اندیشمند آلمانی ،"قواعد فقه الحدیثی امام خمینی در عرصه روایات غیر فقهی" به قلم علی رضا کوهی، "بازتاب ارتحال امام خمینی و بسترهای آن در افغانستان" به قلم حسین صالحی مالستانی، "برای امام" از جواد محقق و "شاگردی در محضر استاد و شاگرد" به قلم حسین روحانی صدر از دیگر مطالب این فصلنامه می باشد.

 

"رمضان اکبری مالستانی" در مقاله " مشروعیت احکام حکومتی ولایت فقیه از نگاه امام خمینی(س)" می نویسد: با توجه به اصل ضرورت حکومت اسلامی و مشروعیت حکومت ولی فقیه و اینکه جامعه دارای نیازهای متغیر است و به مقرار جدید نیاز دارد و حاکم اسلامی که دارای شرایط رهبری است شایستگی و صلاحیت وضع مقرار جدید نیاز دارد و حاکم اسلامی که دارای شرایط رهبری است شایستگی و صلاحیت وضع مقررات جدید را دارد تا جامعه از تنگناهای قانونی عبور نماید.

 

مقاله "بررسی حقوق زنان در ابعاد مختلف از دیدگاه اسلام و امام خمینی"، به قلم "دکتر سید علی سیادت و دکتر مرضیه مختاری پور" نیز مقاله ای تحقیقی است که به تبیین و تشریح موضوع پرداخته است. مولفین می نویسند:" زن در دیدگاه اسلام با مرد در حقیقت انسانی و سیر تکاملی تفاوتی ندارد. بر این اساس در عرصه های اساسی هر دو دوش به دوش هم پیش می روند از جمله در عرصه کمال و رسیدن به سعادت، در دست یابی به پاداش الهی، در دست یابی به مقامات اخروی و در عرصه تقرب به خدا.

 

یورگن گراسمان اندیشمند آلمانی در گفتگوی خود با مجله حضور که "پایان استعمارطلبی" نام دارد می گوید: در کشورهای دیگر تا به حال انقلابی همانند انقلاب اسلامی ایران وجود نداشته است. من خودم در مصر بودم. آنچه دیدم بیشتر شبیه به انفجار بود تا انقلاب. وظیفه ما کمک به ملت های دیگر است تا بتوانند اهداف خود را با الگو گرفتن از انقلاب اسلامی ایران دنبال کنند.

 

انقلاب های فطری عنوان میزگرد مجله حضور با خانم ها "منتهی حبیب محمد آتش"(جامعه شناس از کویت) و "خدیجه بهبهانی"(فارغ التحصیل رشته مدیریت از کویت)، ایران حامی بزرگ کشورهای اسلامی مصاحبه با "ایوانا ماتیز" وکیل دادگستری و مدرس دانشگاه از رومانی، هدف و غایت مستضعفان مصاحبه با "جعفر الموسوی" شهردار مانی شیز و از مبارزان حزب الله لبنان، چند قطعه شعر با نام های هایکوهای جبهه از "علی اصغر بیک وردی"، برای امام از "جواد محقق"، خدایا نفهمیدم آن پیر را از "هادی سعیدی" و معرفی کتاب از جمله مطالب دوره تابستان90 این مجله است.

 

در بخش گزارش ها نیز سخنرانی دکتر حمید انصاری با عنوان "رمز پیروزی در برابر ظالمین" و مطلب "دو مصاحبه" که گزیده ای از مصاحبه روزنامه جمهوری اسلامی با آیت الله هاشمی رفسنجانی و آیت الله موسوی اردبیلی است در کنار گزارش همایش روش شناسی اجتهادی امام خمینی، آیین مسلمانی حقوق انسان ها در کلام رسول الله(ص) که یادداشت های حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی در ماه مبارک رمضان بود آمده است.

 

 صاحب امتیاز  فصلنامه تخصصی حضور موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) است و دکتر "حمیدانصاری" مسوولیت مدیرمسوول و سردبیر آن را برعهده دارد و دکتر "منوچهر اکبری" نیز قائم مقام سردبیر و مدیر داخلی آن است. حمید انصاری، سید علی محمد بشارتی، محمدعلی خسروی، فیروز دولت آبادی، منوچهر کبری، محمد مقدم، نجفقلی حبیبی، سهراب هادی و ابوالفضل مروی نیز عضویت هیئت تحریریه این فصلنامه را برعهده دارند.

 

  فصلنامه حضور با سابقه بیست ساله از دیرپاترین مجلات تخصصی محسوب می شود که بدون وقفه و به طور منظم و همراه ویژه نامه های مختلف منتشر شده است.

 

انتهای پیام /*
  • به کانال تلگرام جماران بپیوندید
  • اینستاگرام جماران

دیدگاه ها و نظرات

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
مسئولیت نوشته‌ها بر عهده نویسندگان آنهاست و گذاشتن آنها به معنی تائید نظرات آنها نیست.
فرستنده:  
پست الکترونیک:
نظر:
کد امنیتی  
 
 

پربیننده ترین ها

اجتماع عظیم اربعین؛ فرصتی برای مقابله با اسلام هراسی

یادداشتی از حجت الاسلام و المسلمین مرتضی اشراقی؛

اجتماع عظیم اربعین؛ فرصتی برای مقابله با اسلام هراسی

جدیدترین مطالب سایت